mydło. AVOCADO&KIWI hair mask.




Parę słów o masce....

      Jak każdy kosmetyk przedstawiany w dziale MYDŁO DIY KOSMETYKI NATURALNE maska kiwi&avocado jest kosmetykiem całkowicie naturalnym, wyrabianym i testowanym samodzielnie, którą mam nadzieję mogę zaliczyć do pielęgnacji w rytmie „slow”.

     Dzięki samodzielnemu wykonaniu, świadomości tego co się w niej znajduje i jakie ma właściwości, nie tylko pielęgnujemy świadomie swoje ciało, identyfikując jego potrzeby, ale również świadomie rozpoczynamy urodowy detoks, wybierając naturę a nie chemię.

     Z uwagi na bogaty skład kosmetyku jest on źródłem antyoksydantów i witamin, które przydadzą się praktycznie każdemu. Przygotowywana maska jest jak zielony smoothie tylko, że dla włosów. Przyda się zarówno po zimie, gdy włosy potrzebują zastrzyku energii, jak i w trakcie roku,
w szczególności osobom mieszkającym w miastach, które na co dzień otoczone są metalami ciężkimi (dzięki spalinom).

Dla jakiego typu włosów?

     Maska, której głównymi składnikami są kiwi i avocado jest idealna dla włosów zniszczonych zarówno zabiegami chemicznymi, jak i nieodpowiednią pielęgnacją.
   Włosy zniszczone, w których łuski kory okrywającej włókno włosa delikatnie odstają, charakteryzują się matowym wyglądem (brakiem połysku), „mechaceniem”*, mają także tendencję do bycia przesuszonymi i łamliwymi. Wszystkie wymienione cechy są spowodowane naruszeniem struktury włosa.
     Naturalna maska sprawdzi się także w co tygodniowej pielęgnacji będąc świetnym zastrzykiem witamin i antyoksydantów.


Opis działania składników.

Avocado
     
     Awokado to owoc egzotyczny pochodzący z Ameryki środkowej i południowej, gdzie występuje naturalnie. W Europie został bliżej poznany dopiero w wieku dwunastym. Z uwagi na liczne pozytywne właściwości, zawartość witamin A, B, D, E, H, K, PP, białka, miedzi, skwalenu oraz tłuszczy jednonienasyconych awokado jest doskonałym składnikiem kosmetycznym.

     Najważniejszym składnikiem pozyskiwanym z owocu jest olej awokadowy. Wydobywa się go z wysuszonego miąższu przez tłoczenie na zimno lub macerację świeżej miazgi wodą i odwirowanie. W stu gramach owocu mamy aż 23g tłuszczu.

     Olej z awokado należy do olejów szczególnie cenionych o wielokierunkowym zastosowaniu w kosmetyce, między innymi do regulacji gospodarki wodno-lipidowej, ochrony, regeneracji i odżywiania skóry, jak i włosów. Olej dostarcza włosom i skórze zawartych w nim kwasów tłuszczowych, stanowiących część składową błon komórkowych. Zatem zawarte w oleju kwasy, wypełniają obszary, gdzie naturalna bariera lipidowa ulega zniszczeniu i tworzą na powierzchni zniszczonej skóry czy włosów film ochronny, zabezpieczając m.in. przed nadmierną utratą wody. Dodatkowo zawarte w oleju witamina E i karoten wzmacniają barierę tłuszczową. Olej z awokado doskonale goi płytkie zranienia i ubytki, a dzięki zawartości skwalenu działa także antygrzybiczo.

*Pisząc o „mechaceniu” mam na myśli stan, który przejawia się powstawaniem ciągłych małych i dużych splątań włosów. Kołtuny, o ile nie są stanem chorobowym, spowodowane są zaczepianiem o siebie włosów.

Kiwi

Ten niepozorny owoc jest bogaty w witaminy, takie jak witamina B, C i E, minerały: potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3 oraz przeciwutleniacze.

Ze względu na bardzo dużą ilość witamin i minerałów zawartych w kiwi doskonale odżywia włosy i skórę. Kiwi znakomicie uzupełnia niedobory witamin i minerałów, wygładza strukturę włosów nadając im piękny połysk.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry kosmetyki z kiwi są szczególnie wskazane do pielęgnacji cery suchej i normalnej, odświeżania jej kolorytu, oczyszczania i delikatnego złuszczania, dzięki zawartości kwasów owocowych i pestek.
Pestki, posiadające właściwości ścierające są idealne do tworzenia peelingów skóry twarzy i ciała. Świetnie oczyszczają skórę, usuwają martwy naskórek, poprawiają krążenie krwi i koloryt skóry. Natomiast kwasy owocowe, które wykazują działanie wygładzające, rozjaśniające i lekko złuszczające mogą zostać składnikami kremów i maseczek. Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów kiwi doskonale odżywia, nawilża i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.

A ponadto....

cytryna – zakwasza pH maski dzięki czemu domyka łuski kory włosa, działa silnie nabłyszczająco, pięknie pachnie, może delikatnie rozświetlać naturalne blond włosy

miód – jest to składnik, który zasługuje na oddzielny artykuł, lecz streszczając ​zawiera glukozę, fruktozę, kwasy organiczne, między innymi jabłkowy, cytrynowy, winowy i mlekowy, ponadto białka i aminokwasy. Znajdziemy w nim witaminy A, C i K oraz witaminy z grupy B. Jest on także źródłem składników mineralnych, z których najważniejsze to: żelazo, mangan, kobalt i magnez. Miód nawilża włosy i utrzymuje ich wilgoć, posiada również właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, działa zbawiennie na skórę głowy, co pozytywnie wpływa na porost włosów.

Czytaj więcej o składnikach DIY KOSMETYKÓW NATURALNYCH tutaj
 

Składniki maski:

1 kiwi
½ awokado
1 łyżka oleju sezamowego (lub oliwy z oliwek)
sok z połowy cytryny
1 łyżeczka miodu

Przygotowanie

Dojrzałe awokado rozkroić, robiąc nacięcie nożem dookoła (docierając, ale nie przekrajając pestki), następnie przekręcamy połowy w przeciwne strony i je oddzielamy od siebie. Z połowy awokado łyżką wykrajamy miąższ. Podobnie oddzielamy miąższ kiwi oraz wyciskamy cytrynę. Mieszamy wszystkie składniki, następnie rozcieramy je na aksamitną papkę w blenderze lub ręcznie w miseczce. Maska może stać zamknięta w słoiczku do tygodnia.

Sposób użycia

Sposób użycia maski będzie się różnił w zależności od kosmetyków stosowanych przy wcześniejszym myciu włosów:
  • jeżeli stosowane były standardowe kosmetyki pielęgnacyjne do włosów (np. Dove, Nivea, Wella itp.) oraz kosmetyki do układania włosów – pianki, spraye, lakiery do włosów, pasty matujące, woski itp., włosy przed zastosowaniem maski należy umyć mocniejszym szamponem czyli takim, który w swoim składzie zawiera SLS/SLES,
  • jeżeli pielęgnacja była względnie naturalna, używane olejki, maski z naturalnym składem włosy wystarczy zmoczyć.

Przygotowaną maskę nakładamy na mokre, odciśnięte w ręczniku włosy i pozostawiamy na 30min., włosy spinamy, gdyż maska może pobrudzić ubranie.

Po pół godzinie spłukujemy włosy ciepłą wodą i.....MYJEMY GŁOWĘ, delikatnym szamponem lub rozwadniamy nasz normalny szampon (jedna część szamponu na trzy części wody) i delikatnie myjemy głowę, skupiając się na skórze

Włosy odciskamy w ręczniku i nie nakładamy kolejnej odżywki. Przy suszeniu można zastosować dodatkową ochronę końcówek w postaci olejku arganowego lub jedwabiu do włosów.






0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Akcje kulinarne

Jesienne Superfoods

Twitter Updates

Meet The Author